اخبار داخلی

مشاهده آرشیو
اشتراک گذاری خبر:
1403/2/23

طرح همکاری دو کشور ایران و مالی جهت تربیت نیروی انسانی در حوزه هوش مصنوعی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ در راستای توسعه دانش و مهارت‌های فناوری نوین، نمایندگانی از کشور مالی به کشور ایران سفر کرده و از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکانات و پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی بازدید به عمل آوردند.
در جریان این بازدید، نمایندگان کشور مالی ضمن ارائه پیشنهاد همکاری در بحث تربیت نیروی انسانی در حوزه هوش مصنوعی و فناوری های نوین، فرصتی یافتند تا از زیرساخت های آزمایشگاهی پژوهشگاه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین پروژه‌های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی دیدن کنند. این پروژه‌ها شامل اعتبار سنجی محتوای فضای مجازی، آزمایشگاه هوش مصنوعی، پروژه تخمین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، پروژه رگولاتوری هوش مصنوعی و پروژه ذکاوت بودند، که هر یک به نوبه خود نشان‌دهنده پیشرفت‌های قابل توجه پژوهشگاه در این حوزه هستند.
در این دیدار ابتدا دکتر علیرضا یاری، معاون پژوهشی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن ارائه توضیحاتی درباره ماموریت‌ها و اهداف پژوهشگاه، بر اهمیت هوش مصنوعی به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی در عرصه فناوری اطلاعات تأکید کرد و افزود: مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی، با تکیه بر دانش پژوهشگران ایرانی به سرعت توانسته است به یکی از مهم‌ترین مراکز تخصصی در این زمینه در ایران تبدیل شود.وی همچنین افزود: این همکاری می‌تواند زمینه‌ساز تبادل دانش و تجربیات گرانبها در حوزه هوش مصنوعی بین دو کشور باشد و به تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد کشور مالی در این عرصه کمک شایانی نماید.
دکتر یاری تأکید کرد: این طرح می‌تواند به عنوان الگویی برای همکاری‌های بین‌المللی دیگر در زمینه‌های فناوری پیشرفته مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه نیز دکتر بکائی، رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به معرفی محورهای پژوهشی و کاری در این مرکز پرداخت و طرح همکاری در بحث تربیت نیروی انسانی در حوزه هوش مصنوعی و فناوری های نوین را ارائه داد.
همچنین در این دیدار ژاکلین سگوبا کوناته، رییس مرکز هوش مصنوعی و صنعت رباتیک کشور مالی، ضمن بیان اینکه این بازدید در جهت کسب تجربه برای طراحی و توسعه زیرساخت های فناوری های نوین این کشور است، افزود: امیدواریم که با امضاء تفاهم نامه همکاری بین دو کشور ایران و مالی در بحث فناوری های نوین بتوانیم ضمن توسعه زیرساخت ها، از تجربیات و ظرفیت های ایران جهت تربیت نیروهای انسانی در حوزه هوش مصنوعی بهره لازم را ببریم.
رییس مرکز هوش مصنوعی و صنعت رباتیک مالی در پایان تأکید کرد: همچنین در تلاشیم که بتوانیم مرکزی همچون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات که در کشور ایران قرار دارد، مرکز تحقیق و توسعه ای را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور مالی ایجاد کنیم، که از اهداف مهم در این دیدار و سفر به جمهوری اسلامی ایران است.
گفتنی است در پایان این دیدار مقرر شد تا طرفین ضمن بررسی جهت افزایش همکاری در حوزه فناوری های نوین، طرح همکاری را به عنوان تفاهمنامه بین نهادهای بالادستی دو کشور تهیه و تنظیم کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ