اخبار داخلی

مشاهده آرشیو
اشتراک گذاری خبر:
1402/11/4

قوانین و مقررات حوزه هوش مصنوعی باید تسهیلگر باشند

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ جلسه «هم اندیشی پیرامون الزامات قانونی هوش مصنوعی» امروز با حضور نمایندگانی از سازمان های دولتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
دکتر سیدمحمد رضوی زاده، رییس  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم، اظهار کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحقیقات بنیادی پیرامون هوش مصنوعی و کاربردهای آن را از بیش از یک دهه قبل آغاز کرده است و تاسیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی در آذر ماه سال ۱۳۹۹ (همزمان با سومین سالگرد تاسیس) را در کارنامه خود دارد.
رییس  پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: در همین حال، تدوین برنامه (نقشه راه) ملی توسعه هوش مصنوعی، شناسایی و احصاء حوزه ها و خدمات اولویت دار هوش مصنوعی از منظر نیازمندی های حقوقی و تنظیم مقررات و تدوین پیش نویس لایحه هوش مصنوعی در دستور کار پژوهشگاه قرار داشته است.
دکتر رضوی زاده با اشاره به فعالیت های هوش مصنوعی در کشور توسط بخش خصوصی، بیان کرد: کارهای خوبی در بخش خصوصی در این حوزه در حال انجام است و بحث قانون گذاری نباید به عنوان یک مانع برای این فعالیت معرفی شوند، بلکه باید تسهیلگر باشند؛ امروز شاهد این موضوع هستیم که خصوصیات منفی هوش مصنوعی بیشتر مورد توجه قرار گرفته در صورتی که ما در حاکمیت باید به مورادی همچون دیتا و زیرساخت پردازشی اهمیت دهیم.
وی همچنین با بیان اینکه توجه زیاد سازمان های دولتی و بخش های حاکمیتی منجر شده تا آن ها فعالیت های متعددی در این حوزه داشته باشند، تصریح کرد: در خصوص نهادهای فعال در حوزه هوش مصنوعی می‌توان به شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم و فناوری، وزارت صمت، مرکز پژوهشهای مجلس، وزارت نفت، وزارت کشور، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استانداردها، دادستانی و پلیس فتا، اشاره کرد.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پایان بیان کرد: اتفاقات اخیر پیرامون تسهیل‌گری در تدوین قوانین و مقررات حوزه هوش مصنوعی شامل تشکیل شورای ملی راهبری هوش مصنوعی و کارگروه اقتصاد دیجیتال و تدوین قانون برنامه هفتم است؛ همچنین آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده نهایی سازی و تصویب سند ملی هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران که در جلسه ۸۹۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۱۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد. در نهایت بحث قانون گذاری در هوش مصنوعی را باید به موازات بحث فنی پیشبرد و همواره باید موضوع تسهیلگری در این حوزه را مدنظر قرار داد تا بتوانیم ایران را در این حوزه جزو کشورهای پیشرو قرار دهیم، موضوعی که مقام معظم رهبری روی آن تأکید فراوانی داشته اند.
لازم به ذکر است این هم اندیشی با همکاری دفتر حکمرانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، معاون تحقیقات، آموزش و حقوق شهروندی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده مجلس شورای اسلامی، ستاد راهبری فناوری‌های هوشمند حوزه‌های علمیه و با همت مرکز نوآوری و هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناروی اطلاعات برگزار شد.
کد خبر 112021104.022
مرکز هوش مصنوعیمرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعیهوش مصنوعيدکتر محمد رضوی زاده
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ